Mini Cart

מנומר וחייתי - תמיד באופנה וגם בקולקציית סתיו- חורף 2023/24

אופנה היא תחום דינאמי מאין כמותו, שאחד ממאפייניו הבולטים, ואולי הבולט ביותר, הוא הימצאות בתנועה מתמדת בכל נגע נתון – בעוד שההווה האופנתי מוצג לראווה בבוטיקים וברשתות הגדולות, מאחורי הקלעים ישנה תעשייה שלמה שכבר עסוקה בחיזוי, עיצוב וייצור קולקציות העתיד. טרנדים באים והולכים כדבר שבשגרה, ואם בשנים שקדמו לעידן הדיגיטלי מדי עונה הוכתבו הטרנדים בעיקר על ידי מעצבי העל בשבועות האופנה של פריז, ניו יורק ומילאנו ולאחר מכן תווכו לקהל הרחב על ידי מגזינים נחשבים דוגמת elle, vogue או cosmopolitan, הרי שכיום, חלק ניכר מההשפעה על מגמות אופנתיות נתונה בידיהן של הרשתות החברתיות ואינפלואנסרים באינסטגרם, בטיקטוק ובפייסבוק. אלה מזינים את התחום באופן יומיומי ומאיצים לאין שיעור את הקצב בו מתחלפים, משתנים ומתחדשים הטרנדים.
אף על פי היותו חלק בלתי נפרד מתחום שממציא את עצמו מחדש ללא הרף, הטרנד החייתי הוא לא פחות מאי נדיר של יציבות השומר על מעמד איתן. בתור שכזה, הדפסים מנומרים טקסטורות פרוותיות, ממשיכים לככב – שנה אחר שנה, עונה אחר עונה – בשלל קולקציות הלבשה, הנעלה ואקססוריז.

לא חסרות דוגמאות המבהירות עד כמה הטרנד החייתי יוצא דופן בהשוואה לטרנדים אחרים – זוכרות, למשל, את הג’ינסים בגזרה הנמוכה (מדי)? את הספק מגפיים פרוותיים-ספק נעלי בית כעורות? את כריות הכתפיים האימתניות? את סרטי הקטיפה והסאטן הדקים שנכרכו סביב הצוואר כתכשיט לגיטימי? את הטי-שרטים הגרפיים? את חליפות הטרנינג בצבעי ניאון זרחניים?

כל אלה, כמו עוד טרנדים רבים נוספים, פרצו בסערה, נחשבו לפסגת הסטייל והבון-טון האופנתי, עד שכעבור זמן מה זוהרם הועם והם חלפו מהעולם באותה מהירות שבה הפציעו. כל אותן הבלחות מטאוריות תזזיתיות וקצרות מועד לא שינו דבר לטרנד החייתי ולא גרעו במאום מיציבותו.
מדובר בתופעה שהיא הרבה מעבר לאופנתית ושמקורותיה מצויים בעידנים קדומים, שלא לומר בשחר ההיסטוריה האנושית. מאז ומתמיד שימשו פרוות בעלי חיים, עורות ונוצות את בני האדם, החל מהאדם הקדמון שהשתמש בהם להגנה מפני קור וכאמצעי הסוואה יעיל בסביבת מחייתו. בהמשך, נוספו למלבושים החייתיים פונקציות קישוטיות. כמו כן, יוחסה לפרוות ולעור היכולת להעניק ללובש אותם את תכונותיה וכישוריה הספציפיים של החיה לה הם השתייכו. עם השנים הפכו פרוות ועורות לסמל סטטוס ולבישתם העידה על מעמד חברתי, עוצמה ואומץ.
כך, לדוגמא, כהנים העטויים פרוות נמר נראים לא פעם בציורים שהשתמרו מתקופת מצרים הקדומה. גם האמזונות, שבט הנשים הלוחמות הלקוחות מהמיתולוגיה היוונית תוארו פעמים רבות כשהן לבושות בבגדים מנומרים המרמזים על נשיותן מטילת האימה, ואילו בציורים רבים מהמאות ה-18 וה-19 מונצחים אנשי מעמד האצולה בלוויית עורות בעלי חיים ופרוות מנומרות, המדגישים את עושרם ואת מעמדם החברתי הרם. כך או כך, הזיהוי בין יריעות עור פרוותיות וחיתיות לבין עוצמה ושגשוג הפך ברבות השנים לקולקטיבי וחד משמעי.

עד תחילת המאה ה-20 עובדו פריטי האופנה החייתיים מעורותיהן ופרוותיהן של חיות אמיתיות. מעילים, שכמיות, גלימות, כובעים, צעיפים, כפפות, נעליים ועוד עוצבו ונתפרו על פי הזמנה אישית, ובשל מחירם הגבוה, רק מי שנמנה על המעמדות הגבוהים והמבוססים כלכלית יכול היה להרשות לעצמו להתהדר בהם.

אך תודות למהפכה התעשייתית והשינויים הדרסטיים באמצעי ייצור הטקסטיל שבאו בעקבותיה, במאה השנים האחרונות גם לשאר האוכלוסיה ניתנת האפשרות לרכוש פריטים בסגנון הנחשק. אלו אמנם מחקים את המקור ומיוצרים באופן מלאכותי, אך כיום, עם העלייה במודעות הסביבתית, דווקא הבחירה בחיקוי התעשייתי נחשבת במידה רבה לעדכנית ו”נכונה” יותר, מה גם שטכנולוגיות ייצור הטקסטיל המודרניות מסוגלות לשוות לאותם חיקויים איכויות ומראה אותנטי לחלוטין.
בין אם מדובר בהדפס או בטקסטורה פרוותית, הסגנון החייתי טומן בחובו פוטנציאל אופנתי בלתי נדלה, ושילובו במלתחה מבטיח אאוטפיטים מלאי אמירה ועניין. כמו כל דבר בחיים כמעט, הכל תלוי במינונים, ובדיוק לבחינת הסוגיה הזו הקדיש לאחרונה ווג הבריטי כתבה שלמה, הנושאת את הכותרת “איך ללבוש את הפרינט החייתי ב-2023”. לנועזות, מציע המגזין ללכת על לוק חייתי מכף רגל ועד ראש (כפי שנראו על מסלול תצוגת החורף של דולצ’ה וגבאנה, למשל). לספורטיביות מומלץ לשלב ז’קט פליס מנומר עם אוברול פוטר שחור. ז’קט אופנוענים ומכנסיים דקיקים ומנומרים ישלימו לוק אורבני-רוקיסטי ואילו לוק מתוחכם ועדכני יושג בקלות על ידי שידוך נעליים בעלות טקסטורה חייתית לג’ינס וחולצת כפתורים, סריג עדין או טי-שרט וז’קט בגזרה גברית.

באופן מאד לא מפתיע ועם זאת חריג בעולם האופנה, כתבות הנושאות כותרות דומות התפרסמו באין ספור מגזינים ובלוגים גם בשנה שעברה, בזו שקדמה לה וכן הלאה, ומן הסתם ימשיכו להתפרסם גם בשנים הבאות, וזאת מכיוון שהטרנד החייתי הוא על-זמני וכאן כדי להישאר ולהוסיף לכל אאוטפיט טאץ’ מרובה רבדים – יוקרתי וחצוף, אלגנטי ושובב, קלאסי ועכשווי.

Shop the Trend

Share this post
עשויות לעניין אותך גם | Related Products