Mini Cart

טוויד - קולקציית סתיו- חורף 2023/24

נכון, אנחנו חיות במאה ה-21 ולא בשלהי המאה ה-19, מתגוררות במזרח התיכון ולא באי הבריטי, וגם רוב הסיכויים שהשגרה היומיומית שלנו כוללת בעיקר יציאות לעבודה במשרד, הסעות ילדים לחוגים ופגישות עם חברות בבית קפה, ולאו דווקא פעילויות כגון ציד חוגלות בקאנטרי-סייד האנגלי, דיג בקלה לחופי נהרות בסקוטלנד או טיול אופניים בגבעות המוריקות של אירלנד. ועם זאת, ככל שהולכות הטמפרטורות ויורדות ובגדי הקיץ הקלילים מתחילים לפנות את מקומם לטובת אופנה חורפית ומחממת, כך יותר ויותר כדאי להפנות את תשומת הלב לאחד הטרנדים הלוהטים של החורף הקרוב, המביא לפתחנו את ההזדמנות לעדכן את הגרדרובה הפרטית שלנו בפריטי לבוש, נעליים ואקססוריז מלאי שיק ובעלי ניחוח בריטי-קלאסי. מדובר, כמובן, בטוויד.
בנוסף להצהרות דוגמת “פשטות היא המפתח לאלגנטיות” ותרומה לתנועה הפמיניסטית באמצעות ויתור מוחלט על שימוש במחוכים וחתירה עיקשת אחר עיצוב אופנה נשית נוחה ופרקטית, לזכותה של מעצבת העל המיתולוגית קוקו שאנל נזקפים גם פריצתו של הטוויד לתודעה הציבורית והשינוי התדמיתי שבא בעקבותיה – תחת ידיה של שאנל, שהחל משנות ה-50 של המאה הקודמת השתמשה בו לעיצוביה הנודעים, הפך הטוויד מאריג פונקציונלי המיועד לפעילויות-חוץ גבריות במהותן, לחומר גלם לגיטימי ופופולארי בעולם האופנה העילית.
בימינו אנו, חליפת ז’קט וחצאית העשויים טוויד פסטלי (אחד מעיצוביה הזוהים ביותר עם שאנל) כבר נהנית ממעמד של אייקון אופנתי מובן מאליו, אך בשעתו, מדובר היה במהפך של ממש.

עדנה נוספת לפריטי לבוש מטוויד הגיעה כמה עשרות שנים לאחר מכן, תודות לתרבות ההיפסטרים. זו זיהתה את האיכותיות הוינטג’יות הגלומות במעילים, ז’קטים, כובעים, חצאיות ומכנסיים ותיקים מטוויד, ואימצה אותם לחיקה כפריטים יקרי ערך המעידים על מעודכנות אופנתית.
התהליך שעבר הטוויד מזכיר במידה רבה את זה שעבר הדֶנִים (ג’ינס). בשני המקרים מדובר באריג שיוצר במקור למטרות פונקציונאליות – הדנים שימש במקור לייצור בגדי מלחים ובהמשך לייצור מכנסיים לעובדים במכרות – ועם השנים התרחב השימוש בו לכל תחומי האופנה ואף בתחום הטקסטיל לעיצוב פנים. אך למעט שינויים קלים בטכנולוגיות הייצור, שמן הסתם התייעלו עם השנים, תכונותיו המקוריות האופייניות של הטוויד, אלה שהפכו אותו לאידיאלי לשהייה בחוץ באקלים הבריטי הקר והלח, נשמרות גם כיום – בין אם מדובר בדוגמת משבצות, פפיטה או דוגמת אדרות דג (“פישבון”), האריגה הפתוחה והגסה יחסית מחוטי צמר עבים מקנה לאריג עמידות רבה, אטימות בפני נוזלים ויכולת בידוד גבוהה. במילים אחרות, אין כל הכרח לרתום את הסוס ולצאת לרכיבה ברחבי יורקשייר על מנת להעריך את ייחודיותו של פריט אופנה מטוויד, או כפי שהכריז לפני שבועות ספורים מגזין הווג הצרפתי בכתבה שהוקדשה כל כולה לאריג הקלאסי – “כשהעלים מתחילים לנשור מהעצים, הטוויד הופך לחבר אמת”.

תודות לשורשיו הנעוצים בפעילויות פנאי של בני המעמדות הגבוהים בממלכה הבריטית, מאז ומתמיד מלווה את הטוויד הילה אריסטוקרטית-משהו.

כלל לא מפתיע, אם כן, שאחת מחובבותיו הנלהבות ביותר של האריג היא לא אחרת מאשר קייט מידלטון, הידועה כמתלבשת מצטיינת ומעוררת השראה. יהיה זה מירוץ סוסים, משחק כדורגל, ביקור רשמי או חופשה משפחתית מלכותית, פעם אחר פעם בוחרת נסיכת ויילס להופיע בציבור בטוויד, ההולם באופן מושלם את דמותה האצילית ואת טעמה האופנתי המשובח.

אפשר לסמוך על קייט שגם בחודשים הקרובים היא תעשה זאת, ובהתחשב בנטייתה לעקוב אחר הלכי הרוח האופנתיים, רק סביר להניח שלחשבון ההוצאות של ארמון בקינגהם יתווסף בקרוב פריט אחד לפחות מתוך קולקציות החורף של בתי האופנה המובילים – מעיל טוויד אפרפר בעל צווארון רחב של מיו-מיו; חליפת טוויד מחויטת בוורוד מעושן של קלואה; עליונית ומכנסיים ארוכים ומתרחבים מטוויד חום-אדמדם של שאנל וכדומה.

ועם זאת, אריג הטוויד על שלל נגזרותיו האופנתיות אינו נחלתן הבלעדית של דוכסיות מקיימברידג’ או של צרכניות אופנה עתירות ממון – פריטים עכשוויים מטוויד איכותי ניתן למצוא גם ברשתות הגדולות. יתרה מכך, מופעיו המודרניים של הטוויד אינם נעצרים בגבולות הסגנון המאופק והרשמי – מבנהו הייחודי של האריג, המאפשר לעצב אותו בגזרות מפוסלות ובלתי שגרתיות, מהווה כר פורה לעיצובים יצירתיים –  לעיתים הוא נצבע בגוונים ססגונים, חובר לחומרים נוספים כמו זמש או סאטן או משמש כעיטור מקורי ומפתיע.
כך או כך, דבר אחד בטוח, בחודשי החורף הבאים הטוויד עומד להיות המסמר של כל מלתחה.

Shop the Trend

Share this post
עשויות לעניין אותך גם | Related Products